Jak vylepšit nový zlivský územní plán?

Zliv  »  Problémy Zlivi  »  Jak vylepšit nový zlivský územní plán?
14. 05. 2014 2 komentářů ›› Redakce

Předem tohoto článku bychom rádi zdůraznili, že chceme našimi poznámkami pouze přispět do diskuse. Ono to tak sice bylo vždy, naším cílem není a nikdy nebyla kritika samotná, ale je zjevně nutné to neustále opakovat, protože si někteří lidé ve Zlivi berou všechny názory až příliš osobně. Pouze diskuse o problematice, která lidi zajímá, ale může přispět k co nejlepšímu řešení. Dlouhá léta o ni ale nikdo ze zlivské vládnoucí koalice neměl zájem, po událostech kolem sběrného dvora už se to ale na konci volebního období zřejmě ztuha začíná měnit.

Hodně podstatným dokumentem bude pro Zliv nový územní plán. Jeho aktuální návrh byl prezentován na otevřené schůzce s občany, což je jistě posun, který můžeme jen kvitovat. Vybíráme několik sporných bodů a budeme rádi za vaše reakce pod článkem, či na našem Facebooku nebo třeba po mailu.

1) Rozvoj bydlení – pan starosta ve Zlivanu tvrdí, že na jeho popud byly všechny plochy pro rozvoj města naplánovány pouze na pozemcích města, a to údajně proto, aby nebyl nařčen, že jedná v zájmu jednotlivců. Zavání to alibismem, ale dejme tomu. Každopádně s tím úplně nekoresponduje například zrušení možnosti prodloužení ulice Pod Vartou pro rodinnou výstavbu, přestože jde o pozemky města.

Naopak s tím koresponduje zrušení obrovské lesní plochy za ulicí U Stadionu směrem k Mydláku, kde by podle návrhu nového územního plánu měla nová rodinná výstavba propuknout. Z našeho pohledu je to značně kontroverzní rozhodnutí, proti kterému se už zvedla poměrně velká vlna kritiky. Pravdou je, že mnoho jiných ploch na městských pozemcích se nenabízí. Možná by tedy nebylo od věci zkusit rozvoj města nasměrovat na pole naproti benzinové pumpě, kde je sice spousta různých vlastníků a vyjednávání by asi nebylo snadné, ale výstavba tam se vyloženě nabízí a neznamená zničení velké lesní plochy.

2) Zahrádky – hlavně lidé bydlící v bytech se ve Zlivi snaží někdy i léta získat vlastní zahrádku, což není zrovna snadné. Nabízí se tedy případně rozšíření stávající plochy pro zahrádkáře od Domu s pečovatelskou službou směrem dál až k dalším zahrádkám směrem k potoku. Pokud byla plocha louky vyňata z plánování výstavby, pak není důvod k jejímu ponechání ladem.

Poznámka na okraj této pasáže, i právě Dům s pečovatelskou službou by měl mít v územním plánu prostor pro rozšíření, protože starších občanů bude ve Zlivi rozhodně přibývat.

3) Obchodní dům – ve Zlivi se přihlásil investor, který by chtěl na Dolním náměstí postavit Penny market. Právě i navrhovaný územní plán to umožňuje, z našeho pohledu ale není plocha u náměstí k něčemu podobnému vůbec vhodná. Aby kolem největších bytovek nebo dokonce kolem nových rodinných domů projelo 300 až 600 aut denně, jak přiznal investor, to je tedy síla! Navíc by jejich většina parkovala dle návrhu přímo na náměstí u kostela. Tím nechceme říct, že by ve Zlivi neměl nebo nemohl stát nový obchodní dům, naopak, konkurence je jistě zdravá, ale jeho umístění musí být racionální ve všech směrech, nikoli jen s ohledem na konkurenci v maloobchodě.

Ve Zlivanu je momentálně anketní lístek, který se právě na tuto problematiku dotazuje. Léta jsme o podobnou anketu žádali u jiných projektů, zastupitelka paní Koudelková tvrdila, že to je nesmysl, když tu náhle před volbami na anketu najednou došlo. Bohužel nám tam trochu chybí varianta „ANO, ale na jiném místě“ a dále pak schází řada relevantních informací, podle kterých by se mohli lidé rozhodnout.

Pokud se ale k projektu obyvatelé vyjádří kladně, tak o něm samozřejmě můžeme uvažovat. Přitáhnout do města investici a zvýšit konkurenci, to je rozhodně věc pozitivní. I výstavba bytového domu s Penny marketem v přízemí může být v pořádku, zvláště pokud by bylo možno využít nějakou dotaci a šlo o levnější menší byty, kterých je ve městě nedostatek. Má to každopádně spoustu ALE…

Na závěr ještě zamyšlení nad zkratkovitým jednáním vládnoucí koalice, která nejprve vyčlenila parcely 1759/4 a 1756/2 Na Hobiznách na údajnou stavbu aquaparku, aby se nyní v územním plánu opět počítalo s individuální zástavbou. Je to podivné, ale je to každopádně dobře.

P. S.: K článku jsme využili i některých věcných připomínek bývalého starosty pana Štabrňáka, které podal i oficiálně.


Komentáře

 1. Mgr. Klára Koudelková napsal:

  Dobrý den redakce a čtenáři,
  (bohužel opět postrádám pod textem podpis, nu což … jména redaktorů jsou k dohledání a pokud se pod text nepodepíší asi mají důvod)
  Jako radaktorku Zlivanu v předchozím textu zmiňovanou mne těší, že má Zlivan své čtenáře. K anketě: Ankety bývají anonymní, Zlivan je distribuován do schránek občanů, tj k jednotlivým rodinám, proto je na každém občanovi, zda se vyjádří a jak. Rozhodně se jedná jen o informativní akt, o případném prodeji,či neprodeji pozemku pravomocně rozhodne zastupitelstvo. Zda bude ten či onen zastupitel hlasovat tak, či tak, je jen věcí konkrétní osoby. Anketa nic neřeší, jen může pomoci zastupiteli se orientovat. Rozhodnout se ale musí sám.
  Více informací k případné výstavbě nebylo k dispozici. Chápejte, že developer nebude řešit architektonickou studii, či konat jiné přípravné práce, když nemá vůbec jasno, zda k výstavbě dojde. Zda lidé Penny ve Zlivi chtějí… A proč tam nebyla otázka, zda Penny ano, ale na jiném místě? Protože se jedná jen o tento konkrétní prostor. Přijde mi přinejmenším divné se ptát, zda chcete Penny na jiném místě, když developer ho tam stavět nechce. Pokud majitelé nějakých soukromých pozemků chtějí tyto pro stavbu nabídnout, je to jejich osobní věc.
  Pěkný den, Klára Koudelková
  P.S. Do předchozích Zlivanů nikdo žádnou anketu nedodal, možná proto doposud ve Zlivanu nebyla…

  • Tomas Kucera napsal:

   Díky za vcelku věcnou reakci. Jak už jsem psal na Facebooku, anketa se dělá pro lidi, ne pro developera. U něj je logické, že chce primárně do centra, ale kdyby mělo město v ruce podklad, že v centru ho lidé většinově nechtějí, ale na okraji města by ho ocenili, byl by to poměrně významný argument. Ale nevadí, to byla jen poznámka na okraj.

   Jinak nechápu, proč stále řešíte autora, vždy jde o text, který vzniká kolektivně a je formován a doplňován všemi členy redakce, proto je podepsána celá redakce, jejíž členy znáte a jsou napsáni zde na stránkách.

   Anketu do Zlivanu snad nemusí nikdo „dodávat“, věřím, že redakce zpravodaje je svéprávná a návrhy, které padaly např. na zastupitelstvu, zaznamenala. Konečně se dostavila i vůle, je to dobře.

Zanechte komentář