Bez radnost

Zliv  »  Problémy Zlivi  »  Bez radnost
1. 02. 2011 4 komentářů ›› Tomas Kucera

Víte, já bych opravdu nechtěl, aby veškeré mé komentáře zlivské „politické“ situace vyznívaly kriticky. Dokážu pochopit, že se někdo ve své nové pozici všechno teprve učí, a je nakonec úplně logické, že spoustu věcí neví a ani nemůže vědět. Potud je to v pořádku, jenže o tom to tentokrát nebylo, ač se tím „vládnoucí garnitura“ nejspíš utěšuje.

Když si v hlavě shrnu těch pět možná nejdelších hodin mého života, které jsem strávil na první schůzi zastupitelstva vedeného novým starostou panem Koudelkou, tak si říkám, že Einstein měl pravdu a dilatace času je skutečně možná.

Jedním z prvních bodů bylo schvalování nového jednacího řádu zastupitelstva. Paní Dierzé, která kdysi vystudovala práva v Plzni, se při dlouhých zimních večerech na tomto dokumentu opravdu „vyřádila“. Synchronizovala ho se všemi známými normami, snad včetně direktiv hvězdné flotily (nebo ho spíš stáhla někde z internetu, protože zapomněla smazat některá jména z původního dokumentu). Opravdu za to ale zaslouží obdiv, málokdo by se tímhle slovíčkařením zabýval dobrovolně. Bohužel se jí do daného dokumentu vloudily i dva problematické momenty, které nenechaly chladným opozičního zastupitele a skutečného právníka pana Honsu. Ten se pozastavil nad tím, proč by nemohl být zařazen jakýkoli bod do jednání i v jeho průběhu, což v jednacím řádu chtěl omezit pan místostarosta z KSČM (Že prý to tak funguje i v parlamentu). Vskutku, to by pružnost rozhodování naší skupinky opravdu zlepšilo… ale co čekat od komunisty, že ano, vlastně to bylo z jeho strany pochopitelné. Nakonec byl pod tíhou argumentace tento bod změněn.

Druhý problém si na sebe vládnoucí radniční koalice ušila sama. Odhlasovaný řád obsahuje nutnost podávat ke všem předkládaným materiálům písemné podklady a důvodové zprávy. Předpokládal jsem tedy, že ke schvalování rozpočtu na rok 2011 je tedy dostaneme, když už si to do jednacího řádu sami zanesli… ale prý až příště, že se to nedalo stihnout. OK, tak proč tedy účinnost nového jednacího řádu nebyla třeba od 1. ledna 2011? No nevadí, jdeme dál…

Rozpočet na rok 2011 jsem považoval za nejdůležitější část celého jednání. Jako problematické jsem viděl zejména navýšení rozpočtu základní školy o 700 000 Kč! Prý jsou dražší energie i topení. Mno, matematika nebyla nikdy můj hlavní obor zájmu, ale navýšení o 30 % v těchto položkách? Zvláštní, i vzhledem k tomu, že mateřská školka nebo městské hospodářství žádný nárůst energií v rozpočtu neměly. Bohužel, pan ředitel ZŠ se jednání nezúčastnil, účetní ZŠ, která je členkou vládní koalice, nic moc nevěděla, takže co teď? No, prý nám to vysvětlí na příštím zastupitelstvu. Rozpočet musel být ale schválen už nyní, takže… takže nic. Škole plácneme skoro tři čtvrtě milionu asi proto, že ředitel kandidoval za stranu, která je ve vládní koalici. Nebo jsou důvody jiné, možná dokonce objektivní, a já za vším jen něco hledám. (To je dost možné, ale ještě před měsícem bych nehledal, kdybych nevěděl, že členové OPZ dokážou lhát lidem do očí jen s vidinou nějaké moci…)

Pan starosta dále sdělil, že rozpočet neměl za měsíc moc čas měnit, takže je skoro stejný, jako loni. Osobně si tedy myslím, že dotovat zdražený odvoz odpadu je nesmysl, že nemít v rozpočtu opravu kempu Mydlák (kterou ostatně mělo OPZ v programu) je podivné (tedy není ve chvíli, kdy víme, že kemp provozuje člen opozice), ale nejlepší byl moment, kdy paní Dierzé začala vyčítat bývalému starostovi panu Štabrňákovi, jak to, že není za jejím domem hotové dětské hřiště, když už bylo dávno schváleno bývalým zastupitelstvem. Pan Štabrňák dle mého zcela pochopitelně vysvětlil, proč se to nestihlo, načež paní Dierzé vznesla dotaz, zda by to v rozpočtu nemělo být nyní. Osobně si myslím, že ano, ale … vždyť ten rozpočet vypracoval její stranický kolega, tak proč ho o to nepožádala už předtím!? No… nebyl čas, no… ona psala jednací řád a on si měnil cedulky u dvěří, nebo tak něco.

Rozpočet byl nakonec schválen, zejména proto, že nikdo nechtěl, aby se spadlo do rozpočtového provizoria. Opravdu je mi jasné, že nebylo lehké ho za měsíc nějak hluboce přepracovat, ale čekal jsem tedy víc… ale to jsme byli stále na začátku.

Nastal čas volit výbory a komise, finanční výbor jsem nafasoval já, kontrolní výbor chtěli „komunobčanolidovci“ také svěřit opozici, ale nikdo o něj z opozice neměl zájem. Řekli byste, že je to prkotina, pokud to opozice nechce, obsadí ji (protože je ze zákona povinná) vládnoucí koalice a je vyřízeno. Veliký, VELIKÝ omyl! Tenhle „problém“ se řešil minimálně 45 minut! Kdyby mi to někdo vyprávěl, nevěřil bych, ale oni tam po sobě skutečně koukali se slovy jako: „To jsme tedy nečekali.“, „Co teď s tím?“ nebo „Tak to vezměte vy, pane Honsa, nebo vy, pane Čipero, dělal byste to s paní Dierzé?“

Pan Čipera se pobaveně podíval na lidi ze strany, jež ho vyloučila, se slovy: „Jsem snad blázen, abych lezl do komise s paní, která na mě oficiálně donáší u zaměstnavatele?“ Nastalo znovu bezradné ticho. Pan Honsa rozohněn situací nastoupil takto: „Já se téhle vlády nad městem nehodlám účastnit ani v téhle komisi. Tohle totiž není normální vláda, tady je komunista místostarostou a téhle ostudy já nebudu členem…“ No, postupně se dostal až k islámským teroristům a já si musel kousat do rtu, abych se těm nechápavým pohledům starosty a spol. nesmál nahlas, každopádně jakmile domluvil, nastalo znovu ticho a bezradnost. Tři čtvrtě hodiny nebyl nikdo schopen nominovat lidi do téhle komise, bylo to vskutku tristní. Až s nervy nevydržel opoziční zastupitel pan Dvořák a řekl, že to radši vezme, jinak to jednání nikdy neskončí.

Pak následovalo schvalování/neschvalování prodejů částí pozemků, kde pan starosta prokázal, že umí vyfotit stoku za domem a stáhnout si do počítače mapu katastru, což nám promptně předvedl na monitoru, a přestože to bylo dávno projednáno radou a z opozice nikdo neměl námitek, i na těchto banalitách jsme strávili minimálně půl hodiny.

Blížil se konec… tedy, alespoň jsem si to myslel. Ale pak nastal bod jednání – co s problematikou zubařů ve Zlivi. Šlo o to, zda postavit novou ordinaci a pronajmout ji oblíbenému staršímu zubaři za ne zcela tržní cenu, protože on jinak neměl velkou potřebu ve Zlivi setrvat, anžto má vlastní ordinaci jinde. A nebo se spokojit s tím, že se ordinace postaví a bude se shánět dentista za tržní cenu (což je prý dost složitý úkon). Vše komplikuje fakt, že onen zubař má v bývalém objektu výpověď v březnu a do té doby nová ordinace jistě stát nebude.

Ano, otázka nesnadná, nad kterou lze hloubat hodiny a hodiny… ale na jednání zastupitelstva je snad třeba už přijít s nějakým návrhem, ne? Asi ne. Déle než hodinu nám starosta četl maily a popisoval nám své mentální pochody, ale stále nějak nenavrhnul, pro co se tedy rozhodl. Ostatní také popisovali, jak je to složité, přítomná zubní laborantka od pana zubaře se pozastavovala nad faktem, že jim nová ordinace byla slíbena (dokonce i novým panem starostou, pokud jsem pochopil jeden z mailů, které nám předčítal) a ona sama kvůli tomu nepřijala pracovní nabídku jinde. Asi pětkrát mezitím padl z opozice dotaz, o čem se tedy bude hlasovat. Bohužel, dotaz padl a zůstal nezvednut… Nakonec po více než hodině pan starosta určil, že se nebude hlasovat o ničem a že se bude jednat dál. Znáte snad lepší způsob, jak zavraždit hodinu života?

Za neustávajícího modlení některých přítomných (včetně ateistů jako jsem já) a po odchodu dvou zastupitelů, kteří už nevydrželi s nervovou soustavou, skončilo první jednání pod patronací nového vedení města. Takhle nějak si představuju, že probíhaly schůze za komunistů. Jako sonda do minulosti to bylo poučné, ale jinak?

Já jsem z internetové generace, komunikuju s lidmi opravdu často a rád. Ale věcně, konkrétně, bez zbytečných řečí okolo a zejména stylem, kdy věc, kterou mohu popsat třemi slovy, tak ji popíšu třemi slovy a ne hromadou frází! Pracoval jsem ve dvou velkých firmách, obě měly rozpočet větší, než celé naše městečko, obě měly určitý zdlouhavý mechanismus schvalování, ale TOMUHLE se neblížily ani v náznaku.

Suma sumárum – rozpočet jsme prolétli a většinu času jsme strávili schvalováním jednacího řádu (bez něhož bychom se v klidu ještě obešli), volením jedné komise a „sbíráním informací“ o tom, co se zubařem. Ano, jsem na sebe hrdý, že jsem přežil bez mentálního poškození… ačkoliv, kdo ví?

Tomáš Kučera

Předseda finančního výboru města Zliv (Ha ha, mám funkci za 500 Kč, heč!)


Komentáře

 1. Roman Pražák napsal:

  Jen bych se chtěl vrátit k prodeji toho z několika pozic nafoceného pozemku pana Hlada.Tak jak byla prezentována panem starostou situace kolem prodeje, se vůbec neshoduje s tím co pan Hlad chtěl koupit. Jelikož jsme s ním o tom hovořili a jeho návrh o odkoupení byl zcela jiný než bylo prezentováno na zastupitelstvu a tím pádem k prodeji nedošlo, znamená to , že se obec bude na svoje náklady muset starat o již zmiňovanou stoku za tímto pozemkem.

 2. Tomáš Kučera napsal:

  O to je všechno ještě vtipnější 🙂 Jediná věc, která vypadala, že ji má nový starosta připravenou, byla jak to tak vypadá úplně nepřipravená 😉

  • Zlivan napsal:

   Pan Koudelka (zřejmě dobrej oddíl..), si představuje otevřenější komunikaci tak, že odpovídá okamžitě na kterýkoliv příchozí mail, ačkoliv ho odesílá osobě sedící o dvě židle vedle:)Tomu já říkám komunikace 20. století. Další věc, taková aktualitka, kterou bych tady na těchto stránkách zmínil je to, že se budou dělat nové webové stránky města Zlivi. Nevím, proč utrácet nesmyslně pravidelně peníze a dávat je nějaký firmě z Jihlavy. Asi právě odtud vedla cesta nového pana starosty k nám do Zlivi a právě tam má ty správné konexe. Mě se zdají být weboky města funkční a účelně a za „ty“ finanční částky „Nekosáci“ odvádějí dobrou práci.
   S pozdravem,
   Zlivan

Zanechte komentář