Prodej parcel, nebo fronta na banány?

Zliv  »  Problémy Zlivi  »  Prodej parcel, nebo fronta na banány?
18. 04. 2012 8 komentářů ›› Redakce

Velmi důležitý bod jednání čeká ve středu 25. dubna zlivské zastupitelstvo. Projednávat se bude cena a způsob rozdělování nových parcel ve Zlivi. Následující polemiku zveřejňujeme proto, aby se každý z vás mohl vyjádřit (v diskusi, či mailem na info(zavináč)problemyzlivi.cz) a vaše stanoviska pak můžeme zahrnout do naší argumentace.

Pan starosta v důvodové zprávě k projednávání parcel na následujícím zastupitelstvu napsal:

Ihned na úvod mi dovolte konstatování (respektující názor celé Rady města Zliv), kterým se musíme zcela rezolutně vymezit vůči všem obviněním z přípravy živné půdy pro korupci, jakémukoli účelovému jednání rady či pletichaření a zákulisním dohodám a porcování ZTV.

Snad jen ještě jedna poznámka na úvod … ano, rád bych jako jakýkoli jiný občan využil možnosti koupit si 1 pozemkovou parcelu. Pochopitelně jsem si vybral tu nejkrásnější, na které je zakopán minimálně zlatý poklad. Přesto se o ni hodlám ucházet řádným způsobem, při respektování zastupitelstvem schválených podmínek. Je jen překvapivé, že tu moji „vyhlédnutou“ nejkrásnější a nejdokonalejší parcelu si nevybral ani jeden z původních majitelů, přestože měli možnost svobodného výběru v době, kdy jsem ani neměl tušení, jak by mohly parcely vypadat.

Odhlédněme od toho, že podobné vyjádření v oficiálním materiálu je poněkud nevhodné a i kdyby nakrásně pan Koudelka poklad vykopal, musel by ho stejně odevzdat, dále pak píše:

Prvotní ideou byla varianta sběru nabídek, když bude 1 zájemce, je parcela jeho, když jich bude více, tak nastupuje dražba. Dražba pro zlivské občany tříkolová. Idea je to krásná, možná i na první pohled spravedlivá, ale pokud si dáte tu práci a celý proces si dáte do časové řady a hlavně se zamyslíte hlouběji, naleznete její nedostatky, které na ní shledala i rada města.

Pokud si totiž systém představíte, tak po x dnech vyhlížení žádostí o parcelu nastane situace, kdy např. 20 parcel (těch nejkrásnějších) má po jednom žadateli a vedle toho se na dalších 5 ještě krásnějších parcel hlásí 5x např. 3 zájemci. Ti půjdou dražit. Pokud si vezmeme zájemce, který peníze má, ale nechce za parcelu dát např. o polovinu více, tak v dražbě neuspěje, stejně jako 9 dalších spoludražitelů. Proto se v druhé vlně (stále ještě zlivské) vrhne po již značně vybraném přehledu volných parcel pro další kolo. Ano, ne všechny parcely mají ideální polohu, orientaci, uspořádání, výhled. Proto se může stát, že se náš zájemce utká v dalším a dalším kole … až na něj opravdu třeba nic „použitelného“ nezbude (u některých parcel si to totiž můžeme myslet) a z kvalitního investora, který chtěl ve Zlivi stavět se stane člověk těžce otrávený, který si raději postaví v Zahájí či Dřítni.

Tolik argumentace pana starosty, která ještě sáhodlouze pokračuje ve stejném duchu, aby jako „ideální“ variantu nakonec vybral tu, kdy občané budou stát frontu před úřadem a kdo dřív přijde, ten bude první vybírat parcelu, a tak dále, dokud žádná nezbyde… a teď v čem je jeho největší omyl?

Pan starosta si vůbec neuvědomuje, že parcely prodává majitel, kterým jsou všichni občané Zlivi, kupujícím jsou pak někteří občané Zlivi (včetně něj samotného). Tedy jediný spravedlivý postup je prodat parcely za standardní tržní cenu, aby nebyla kterákoliv ze stran neoprávněně zvýhodněna, či znevýhodněna. Není totiž smyslem, aby občané Zlivi (obec) vydělali neoprávněně na některých svých spoluobčanech, zároveň však není možné od občanů Zlivi ani žádat, aby některé vyvolené spoluobčany sponzorovali.

Pan starosta uvádí, že dražba není vhodná, neboť by docházelo ke zbytečnému předražování parcel a ke zpoždění. Pojem předražování parcel je asi spíše ze slovníku soudruhů pana starosty (koaličních partnerů), neboť „předražená“ částka půjde do obecní kasy, tedy ve prospěch občanů. Trochu nám tedy připadá, že se pan starosta vžívá více do role kupujícího parcely, než do role zástupce prodávajících občanů Zlivi (obec). Tomu se obecně říká „konflikt zájmů“.  Navíc je přeci každému zřejmé, že jednotlivé parcely nemají stejnou hodnotu (cenu) a není jakýkoliv důvod, aby ty nejlepší parcely na kopci stály stejně jako parcely bez výhledu u trati. Je úplně logické, že lepší parcely budou stát o 10 % více než navržený průměr (860 Kč/m2) a horší parcely zase méně. Společně tak ale kupci parcel zaplatí náklady na technickou vybavenost pozemků (ZTV).

Konečně ke hrozícímu zdržení. Dá se to přeci zvládnout za jeden den. Parcely se prostě budou dražit postupně od těch lepších a každý, kdo neuspěje, se bude moci zapojit do dražby následující parcely. Můžeme na to vzít i profesionálního dražitele. A pokud pan starosta neví, které parcely jsou ty lepší, tak nápovědou je mu v jaké oblasti si vybrali parcely původní majitelé a na kterou parcelu si myslí pan starosta.

Bude-li zvolen návrh starosty, pak lidé budou stát frontu před úřadem již v noci a nedojde-li přímo ke strkanicím, pak atmosféra rozhodně nebude důstojná a můžeme očekávat následné stížnosti a zpochybnění procesu.

S tímto stanoviskem vystoupíme na pracovní schůzce před zastupitelstvem 22. dubna, stejně jako na samotném zastupitelstvu 25. dubna. Budeme rádi, za vaše názory a postřehy.


Komentáře

 1. Jarda napsal:

  Já si teda myslim, že fronta je fakt blbej nápad, úplně vidim, jak by to vypadalo, klasická zlivská strkanice. Sice dražba zvedne cenu některých parcel, ale já nepotřebuju žádnou překrásnou parcelu na kopci, tak si rád počkám na horší a levnější.

 2. Pavel Hanousek napsal:

  Fronta? A kdo v ní bude smět stát, jak dlouho tam bude stanovat, smí se pak vyměnit? Zaplatí pan starosta někomu, aby tam za něj čekal tři dny a tři noci, aby měl ten pozemek s tim pokladem a pak si tam místo něj stoupne se svým přirozeným úsměvem? 🙂 Samé otázky.

 3. Milan napsal:

  Způsob prodeje parcel je asi stejně překvapivý jako úklid města a podobné další „hurá akce“. Rád se na pana starostu dojdu podívat jak stojí před svým úřadem a pokud bude mít nahodou zástupce, měl by ho jasně jmenovat, aby předešel pochybnostem. Pouze není jasné, zda si pan starosta tento nápad ocenil v předešlé odměně, nebo bude požadovat další. Jen tak dál soudruzi a práci čest.

 4. Pepa napsal:

  Pokud se mohu vyjádřit k otázce prodeje pozemků za tržní cenu, ta je jaká? Souhlasím že ne 900 kč/m, ale bude možná okolo 1500 kč/m. Je otázkou stanovení takové ceny. Pro mrkvana, který o pozemek zájem nemá bude i tato cena vždy nížká. Protože každé zboží má svého kupce a třeba by se prodali i za 2200 kč/m.

  • Pepa napsal:

   Ps. když se prodávali bytové jednotky v druhém bytovém domě u staré pošty, byla cena určena utrhem? Podívejme se kolik stojí byt dnes a za kolik byl prodávan.

  • Tomas Kucera napsal:

   Tržní cenu určuje trh, takže ji těžko lze napsat od stolu 🙂 Každopádně v prvním kole, kdy mají šanci nakupovat parcely jen Zliváci (navíc za několika dalších definovaných podmínek), tak se nějakého extrémního šponování cen neobávám, pro spekulanty jsou ty podmínky nesplnitelné.

   Každopádně by dražba měla jasná pravidla, kdo bude určovat pravidla v hysterickém davu před úřadem, to vskutku nevím, a jsem zvědav, jaká je představa pana starosty a spol. Uvidíme v neděli.

   • Pepa napsal:

    Cena určená trhem je nesmyslná. Tomu, že vše za nás vyřeší neviditelná ruka trhnu už snad nevěří ani sám velký prezident, ing, odborník na vše V.Klaus. Obávám se ale, že pokud by byla cena za metr „tržní“ pak narazíme na to, že pozemky okolo 1000 m2 jsou neprodejné, viz. jiné lokality kde prodává developer.
    Věc druhá, startovací cena dražeb by mohla být 900 kč/m, ale na tržní cenu se nejspíš dostaneme dražbou jen v mizivém procentu prodejů, pokud si ovšem zliváci peníze netisnou.

    • Tomas Kucera napsal:

     Já jsem nepsal, že trh vyřeší všechno, jen to, že od stolu tržní cenu nelze určit (když jste se na ni ptal), a to je pravda, nebo ne? 🙂

     Ostatně není cílem dostat z místních lidí maximum peněz, jen zajistit všem stejnou možnost a eliminovat možné procesní problémy.

Zanechte komentář